Podczas naszej pierwszej rozmowy, przy planowaniu lutowej współpracy, Ula zapytała mnie – jakie są dla mnie ważne elementy w budowaniu wizerunku i autorytetu? Nie będę pisać, jak ważna jest prezentacja, zachowanie, ubiór czy makijaż. Myślę, że każda z nas, sama wie, jak powinna zachowywać się w pracy – na co sobie pozwolić a czego kategorycznie jej nie wolno. Nie będę też pisać o dress code, bo każda firma ma inny. W jednych wymagane są marynarki i formalne koszule, w innych trochę więcej luzu i swobody połączonej z dobrym smakiem.
To o czym zamierzam Wam powiedzieć?
Gdzieś, kiedyś przeczytałam, że na wizerunek zawodowy składają się:
– doświadczenia,
– referencje,
– umiejętności, w tym umiejętności komunikacyjne.
Absolutnie się z tym zgadzam, bo dla mnie, najważniejsza nie jest okładka, ale to co znajduje się w środku. Możemy ładnie wyglądać, nosić najnowsze ciuchy zgodne z panującą modą czy robić makijaż, jak profesjonalna wizażystka. Lecz nie to świadczy o naszej pracy. Bardziej to, jak tę pracę wykonujemy. Jak dobrze się na niej znamy i jak bardzo nasi współpracownicy chcą z nami pracować.
Dla mnie, w pracy w biurze, najważniejsze są trzy elementy, które budują nasz ogólny wizerunek, są to:
szczerość, zaufanie i współpraca!
Wydaje mi się, że bez tych trzech integralnych punktów nie można w pełni zbudować odpowiedniego wizerunku. Często to my, jesteśmy odpowiedzialne za planowanie i dopinanie na ostatni guzik spotkań, organizowanie oprawy szkoleń, przygotowywanie wyjazdów służbowych i prezentacji. Wiele z tych rzeczy, dzieje się poza główną sceną, w cieniu, ale to właśnie ich wykonanie, tak bardzo wpływa na całokształt i finalny odbiór. To jakość naszej pracy jest wizytówką, pokazuje standardy i profesjonalizm. To z nami muszą pracować managerowie, dyrektorzy i to nam muszą ufać, by powierzyć nam tak duże, choć błahe na pierwszy rzut oka, zadania.
Nazywam się Patrycja Szymańska i..
pracuję na stanowisku Management Assistant w czternastoosobowym teamie. Współpracujemy ze sobą na co dzień, a zakres moich obowiązków zaczyna się od papierowej biurowej roboty, a kończy na organizowaniu wydarzeń na 400 osób. Przy tak intensywnej pracy i w tak dużej grupie – szczerość, zaufanie i współpraca – muszą być na wysokim poziomie, muszą ale czy są?
Na szczęście mój szef uważa tak samo jak ja, że rozwoju i pracy nad sobą nigdy mało. Właśnie dlatego w tamtym roku zapadła decyzja o rozpoczęciu grupowej pracy nad zaufaniem. A dokładniej na poszerzeniu zaufania w naszej grupie oraz ulepszeniu wspólnej pracy. Przeszliśmy przez 2-dniowy intensywny kurs, który miał na celu pokazanie nam, na czym polega wiarygodność, szczerość, zaufanie i praca w grupie. Dwa pełne dni ćwiczeń. Ćwiczeń, które miały pokazać nam zachowania, które wiążą się z dużym zaufaniem.
Pracowaliśmy zespołowo, w parach, ale także sami ze sobą. Nad tym jak jesteśmy odbierani w grupie, czy jesteśmy wystarczająco szczerzy, czy nie mamy oporów przed pracą z innymi, czy ufamy każdemu z członków grupy?
To jak to z tym zaufaniem jest?!
Jedno z zadań, które najbardziej zapadło mi w pamięć, polegało na rozmowie jeden na jeden, gdzie jedna z osób mówiła drugiej „Dlaczego możesz mi zaufać”?
Przyznam szczerze, że ta rozmowa, a w zasadzie rozmowy, bardzo otworzyły mi oczy i dały mi dużo do myślenia. To zadanie pokazało mi, że każdy z członków naszej grupy jest osobą, która chce być dobrze odbierana, szczera w swoich zamiarach i chce pracować nad dobrem ogólnym naszej firmy. Okazało się, że nie lubimy gierek, chcemy rozwijać siebie wraz z całą grupą, która pracuje nad naszym produktem i chce osiągać jak najlepsze rezultaty.
Dlaczego tak bardzo zapadło mi to w pamięć?!
Dlatego, że na co dzień takie tematy są mało poruszane. Najczęściej zastanawiamy się: jak jesteśmy odbierane przez innych, czy nasza praca spełnia oczekiwania naszego szefa i współpracowników, czy jesteśmy wystarczająco wydajne i szybkie.
Ta rozmowa, pokazała mi, że nie ważne na jakim stanowisku jesteśmy, czy to dyrektorem, który zarządza spółką, czy managerem, który ma cały dział pracowników pod sobą, czy asystentką – wszyscy działamy w imieniu dobra firmy i chcemy jak najlepiej wykonywać swoją pracę.
Chcemy, aby innym dobrze się z nami pracowało, aby chwalili nas kiedy robimy coś dobrze, ale i żeby pokusili się o konstruktywną krytykę, kiedy coś nie idzie jak powinno, bo rozwój i poprawa jakości naszej pracy jest tak ważna.
A teraz, zastanów się sama:
- czy to jak się komunikujesz i zachowujesz na co dzień wpływa na to, jak Cię widzą inni?
- czy jesteś godna zaufania i szczera?
- czy wywiązujesz się ze swoich obowiązków sumiennie i rzetelnie tak, że koledzy chcą z Tobą współpracować?
- czy słuchasz i wyjaśniasz czego oczekujesz?
- czy jesteś w stanie przyznać się do błędów i dotrzymywać obietnic.
Jeśli odpowiedziałaś na powyższe pytania przecząco – to jest nad czym pracować, a jeśli odpowiedziałaś na nie twierdząco – to też jest nad czym pracować! Pokażmy naszym współpracownikom na co nas stać i pokażmy, że warto, jeszcze bardziej docenić to co na co dzień robimy.
Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, których dzięki wspomnianemu wyżej treningowi się nauczyłam. Myślę, że śmiało mogą stać się mantrami dla każdej z nas.
Oto zachowania, dzięki którym możesz profesjonalnie dążyć do zbudowania dużego zaufania:
– bezpośrednia rozmowa,
– okazywanie szacunku,
– przyznawanie się do błędów,
– lojalność wobec szefa i firmy,
– dostarczanie rezultatów,
– ciągłe rozwijanie swoich umiejętności,
– konfrontuj rzeczywistość,
– wyjaśnianie czego oczekujesz,
– praktykowanie odpowiedzialność w każdym zadaniu,
– słuchanie połączone ze słyszeniem innych,
– dotrzymywanie obietnic.
Artykuł ten napisała Patrycja Szymańska, Biurowa Rewolucjonistka.
Patrycja w ramach współpracy w grupie Biurowych Rewolucjonistek na FB,
opracowywała temat: Budowanie autorytetu i wizerunku w pracy.
Powiązane artykuły
Biurowe Rewolucje świadomie się zmieniają!
Przesłuchaj odcinek podcastu: Biurowe Rewolucje – Urszula Rowińska · Biurowe Rewolucje świadomie się zmieniają! POSŁUCHAJ W SPOTIFY POSŁUCHAJ NA YOUTUBE Lub przeczytaj: Ten odcinek będzie nieco inny niż poprzednie. Tym razem zamiast wskazówek, porad, czy dzielenia się doświadczeniem
Jakie emocje towarzyszą zmianie?
Jakie emocje towarzyszą zmianie? W tym odcinku podcastu posłuchasz o tym: czym jest zmiana, czy zawsze towarzyszą jej emocje, jak sobie z nimi radzić, aby wspierały nas w całym procesie. Zapraszam Cię do wysłuchania i podzielenia się swoimi przemyśleniami na ten temat. Biurowe
Poznajmy się jeszcze raz!
Czasem sobie wyobrażam, że moje życie to film, w którym momentami wieje wiatr i pada deszcz, a innym razem świeci słońce i słychać śpiew ptaków. I w sumie ten film jest bardzo realistyczny, bo z każdą decyzją odnoszę wrażenie, że zaczynam go tworzyć zupełnie od początku. A do tego kompletnie nie znam jego
2 myśli o “Zaufanie w pracy – jak je zdobyć?”
Brawo Patrycja ❗️❗️❗️
Świetny artykuł, bardzo motywujący do działania 😊
Jeszcze raz super 😁
Marta, wielkie, wielkie dzięki 🙂